Ogłoszenie o wynajmie mieszkania – krótko, zwięźle i na temat

Ogłoszenie o wynajmie mieszkania – krótko, zwięźle i na tematPierwszym krokiem, który każdy właściciel mieszkania musi podjąć, aby znaleźć najemcę na swoją nieruchomość, jest zakomunikowanie światu, że ma lokal do wynajęcia. Najlepiej sprawdzającą się metodą komunikacji w dzisiejszych czasach jest niewątpliwie Internet. Skuteczne ogłoszenie o wynajmie mieszkania nie jest wcale rzeczą trudną do przygotowania. Wystarczy odpowiednie podejście oraz brak przerostu formy nad treścią. Bardzo pomocne może okazać się również przyjęcie przez nas odwrotnego punktu widzenia. Podczas tworzenia ogłoszenia wciąż powtarzajmy sobie w głowie pytanie: jakie informacje byłyby dla nas istotne gdybyśmy to my szukali właśnie mieszkania do wynajęcia?

W poniższym wpisie nie będziemy poruszać tematu innych rodzajów ogłoszeń niż tych umieszczanych w Internecie. O pozostałych sposobach dotarcia do swoich przyszłych lokatorów, możesz przeczytać w artykule: Znalezienie odpowiednich najemców – metody poszukiwań.

Podstawowe parametry

Umieszczając ogłoszenie o wynajmie mieszkania na jakimkolwiek portalu związanym z nieruchomościami, zostaniemy poproszeni o podanie kilku podstawowych parametrów dotyczących naszego lokalu. Będzie to: powierzchnia, ilość pokoi, piętro, lokalizacja, itd. Aby nasze ogłoszenie dotarło do odpowiedniej grupy odbiorców, powinniśmy uzupełnić jak najwięcej pól proponowanych przez portal, a najlepiej wszystkie.

Jeżeli przez pośpiech ominiemy nieprzymusową część parametrów, musimy liczyć się z tym, że wyłączamy swoją ofertę z pewnej grupy wyszukiwań. To znaczy, że w sytuacji gdy portal zapyta nas o piętro, a my nie wpiszemy, że jest to np. poziom 0, to nasz lokal nie zostanie później wyświetlony osobie, która w opcjach wyszukiwania zaznaczy, że interesują ją tylko mieszkania znajdujące się na parterze. Warto więc odpowiedzieć na wszystkie zadane przez formularz pytania.

Treść ogłoszenia

Treść w ogłoszeniu powinna być przede wszystkim zwięzła i konkretna. Zbyt długie i szczegółowe oferty się nie sprawdzają. Zbyt krótkie również na dają pożądanych efektów. Co zatem dokładnie ma zawierać nasze ogłoszenie o wynajmie mieszkania?

Podstawowe dane o ofercie portale wyświetlają samodzielnie, zgodnie z tym co zostało uzupełnione wcześniej. Aby nie wydłużać zbytnio treści ogłoszenia tym, co już raz nasz potencjalny najemca zdążył przeczytać, najlepiej zawrzeć wszystkie podstawowe informacje w jednym, zgrabnym, rozpoczynającym wszystko zdaniu (przykład trochę niżej).

Elementy jakie powinna zawierać treść ogłoszenia, to:

  • Podstawowe parametry – (powierzchnia lokalu, ilość pokoi, piętro)
  • Wyszczególnienie pomieszczeń – (warto podać metraże pokoi)
  • Opis sprzętu i umeblowania – (krótko, a konkretnie)
  • Opis lokalizacji – (pod względem komunikacji z ważnymi punktami)
  • Dodatkowe atuty mieszkania – (np. miejsce postojowe w garażu podziemnym)
  • Warunki najmu – (wysokość opłat, kaucji, termin od którego będzie można wynająć lokal)

Może wydawać się, że jest tego dużo, ale spójrzmy na poniższy przykład:

Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie – 42m², na 3 piętrze, przy samej stacji Metro Politechnika. Pokoje 15m² i 10m² (nieprzechodnie), oddzielna kuchnia, łazienka, duży balkon, piwnica. Lokal umeblowany tak jak na zdjęciach. W pełni wyposażona kuchnia (lodówka, kuchenka, pralka, zmywarka). 100m do stacji metra, 5 minut metrem pod Pałac Kultury. Mieszkanie po remoncie w 2012 roku.

Czynsz 2000 zł + prąd i gaz. Jednomiesięczna kaucja. Od zaraz.

Nie jest to chyba długie ogłoszenie. Nieprawdaż? A informuje czytelnika o wszystkich niezbędnych szczegółach dotyczących oferty.

Jeszcze jedna uwaga, dotycząca częstego zjawiska w mało profesjonalnych ogłoszeniach o wynajmie mieszkania. Wyrażenia typu „znakomita lokalizacja” nie są dobrym pomysłem, ponieważ takie stwierdzenia nic konkretnego nikomu nie mówią. Poza tym, ta „znakomitość” jest czysto subiektywną opinią autora.

Zdjęcia – podstawa skuteczności

Dobrze zrobione zdjęcia mieszkania to podstawa skutecznego ogłoszenia. Oferty, które nie zawierają zdjęć, nie mają szans na przebicie się wśród konkurencji. Oczywiście ze zdjęciami, jak ze wszystkim innym, również nie należy przesadzać. Od 8 do 10 fotografii w zupełności wystarczy i właśnie takie też limity narzuca pewna część portali.

Umieszczone w ogłoszeniu zdjęcia pomagają oglądającemu w stworzeniu w swojej głowie wizualizacji naszego mieszkania. Dlatego też, podczas fotografowania powinnismy się skupić na tym, aby obejmować całe pomieszczenia, a nie tylko ich wybrane fragmenty. Istotne jest również, aby robić to w dzień, a nie w nocy, ponieważ światło słoneczne daje dużo lepsze efekty od sztucznego.

Nie warto koloryzować

Częstą przypadłością właścicieli nieruchomości jest nadmierne ubarwianie pozytywnych cech swojego lokalu w treści ogłoszenia, lub pomijanie pewnych niedogodności dotyczących mieszkania. Nie jest to dobra praktyka, ponieważ szkoda tracić swój czas na ludzi, którzy zostali wprowadzeni w błąd i dane mieszkanie zupełnie nie spełnia ich oczekiwań.

Bardzo istotne jest również pierwsze wrażenie zrobione na potencjalnym najemcy. Jeżeli ktoś oglądał jakiś lokal na pięknych, panoramicznych, lekko przerobionych zdjęciach, a teraz gdy wszedł do środka nie widzi już tych wspaniałych kolorów, to ciężko będzie go zachęcić do wynajmu tej nieruchomości. Po prostu zamiast ekscytacji będzie czuł rozczarowanie. Ogłoszenie o wynajmie mieszkania powinno przedstawiać je takim jakim jest i nic ponadto.

Pamiętaj, że oferta umieszczona w Internecie ma służyć tylko do wygenerowania pierwszego kontaktu z potencjalnym najemcą. Do tego, aby wynająć mieszkanie jest jeszcze długa droga. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak wybrać właściwych lokatorów do swojej nieruchomości, zajrzyj do artykułu: Selekcja potencjalnych najemców – pierwszy nie znaczy lepszy.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym tekstem. Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi bądź pytania dotyczące tematu poruszanego w niniejszym artykule, prosimy o umieszczenie ich w komentarzu poniżej. Nie zapomnij również zapisać się na nasz newsletter oraz polubić fanpage na Facebook-u.

Komentarze