Przekazanie mieszkania najemcom – klucze to nie wszystko

Przekazanie mieszkania najemcom – klucze to nie wszystkoOdpowiedni najemcy znalezieni, umowa podpisana, kaucja wpłynęła na konto, pozostało już tylko przekazać lokal w odpowiednim terminie i czekać na pierwsze zyski z wynajmu. Oczywiście mieszkanie zostało już wcześniej odpowiednio przygotowane, a dzień przed wprowadzeniem się lokatorów jeszcze raz dodatkowo wysprzątane. Teraz już wszystko gotowe aby oddać swoją własną nieruchomość w czyjeś zupełnie cudze ręce. Nadszedł czas na przekazanie mieszkania najemcom.

No dobrze, ale jak to dokładnie zrobić? Wielu wynajmujących robi to od tak po prostu. „Proszę, tu są klucze do mojego mieszkania. Jakby był z czymś problem to dzwońcie. Widzimy się za rok”. Jednak czy to na pewno taki dobry pomysł? Zamiast odpowiadać na to pytanie, przyjrzyjmy się jak powinno wyglądać przekazanie mieszkania najemcom w troszkę bardziej profesjonalny sposób.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Pierwszym krokiem, a zarazem najważniejszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas przekazywania naszego mieszkania najemcom, jest dokładne opisanie stanu każdego pomieszczenia w protokole zdawczo-odbiorczym. Ponadto, powinien się w nim znajdować spis wszystkich urządzeń oraz mebli, przekazanych do użytku lokatorom. Wszystko co stanowi dla nas jakąkolwiek wartość, powinno zostać opisane w tym dokumencie.

Dzięki temu, że stan w jakim przekazujemy nieruchomość zostanie starannie opisany, później w momencie odbioru, będziemy mogli bezproblemowo rozliczyć najemców ze wszystkich szkód powstałych w lokalu.

Więcej na temat tego arcyważnego dokumentu, dowiesz się zaglądając do artykułu: Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – opis oraz wzór dokumentu.

Zdjęcia

Dodatkowym zabezpieczeniem i dość dużym ułatwieniem zarchiwizowania stanu mieszkania w dniu jego przekazania, są zdjęcia. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które pomoże nam w rozliczeniach z lokatorami po rozwiązaniu stosunku najmu. Żaden opis na papierze nie przedstawi niepodważalnych dowodów na to, jak nasza nieruchomość wyglądała przed przekazaniem do użytku.

Najlepiej sfotografować nie tylko całe pomieszczenia, skupiając się na podłogach, ścianach i suficie, ale także wyposażenie wraz z meblami. Komplet zdjęć możemy wysłać najemcom pocztą elektroniczną zaraz po ich wykonaniu.

Stan liczników

Załącznikiem do protokołu zdawczo-odbiorczego powinna być kartka ze spisanym stanem liczników na prąd, wodę, gaz i centralne ogrzewanie (jeżeli posiadamy takie w mieszkaniu). Jest to bardzo potrzebne do szczegółowego rozliczenia się z lokatorami po zakończeniu najmu. Jeżeli nie będziemy znali stanu liczników z momentu wprowadzenia się nowych najemców, to nie będziemy mieli podstaw do obciążenia ich wszystkimi kosztami za zużyte przez nich media.

Chyba nikt z nas nie chciałby dowiedzieć się na kilka miesięcy po wyprowadzce swoich lokatorów, że zużycie przez nich prądu przekroczyło prognozy o 250 zł, a ciepłej wody na przykład o 300 zł.

Klucze i kody

Warto również spisać ilość oraz przeznaczenie kluczy i pilotów, które przekazujemy lokatorom do użytku. Dodatkowo, w tym miejscu możemy zapisać najemcom kod do domofonu.

Należy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać wszystkich swoich kluczy lokatorom. Doróbmy wcześniej kopie zapasowe i zostawmy je dla siebie. Po pierwsze, najemca może zgubić swój zestaw kluczy. Po drugie, zawsze może przydarzyć się sytuacja, w której niezbędne będzie otwarcie drzwi do mieszkania, a lokatorzy w tym czasie będą np. na wakacjach.

Dodatkowe wskazówki oraz kontakt

Ostatnią sprawą, jaką powinnismy załatwić przeprowadzając przekazanie mieszkania najemcom, jest potwierdzenie numerów telefonicznych oraz innych danych kontaktowych. Wszystko to powinno już dawno być wpisane do umowy, ale nie zaszkodzi jeszcze raz sprawdzić czy posiadamy wszystkie dane. Warto poprosić o kontakt do wszystkich lokatorów mieszkania, a gdy wynajmujemy lokal tylko jednej osobie, do kogoś jej bliskiego. Tak na wszelki wypadek.

Jeżeli chcemy wykazać swoje szczere chęci, aby współpraca podczas wynajmowania mieszkania przebiegała pomyślnie i bezkonfliktowo, możemy zostawić lokatorom jakieś wskazówki dotyczące pobliskich ciekawych miejsc do odwiedzenia, lub telefonów do najbliższych restauracji z jedzeniem na dowóz. Taki skromny akcent na pewno nie sprawi nam żadnego kłopotu, a może uratować naszych najemców przed pójściem spać bez kolacji, po ciężkim dniu spędzonym na przeprowadzce do późnych godzin wieczornych.

Aby przekazanie mieszkania najemcom przebiegło sprawnie i bezproblemowo, potrzebni nam są przede wszystkim odpowiedni najemcy. O tym jak takich znaleźć, możesz przeczytać w artykule: Znalezienie odpowiednich najemców – metody poszukiwań.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym tekstem. Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi bądź pytania dotyczące tematu poruszanego w niniejszym artykule, prosimy o umieszczenie ich w komentarzu poniżej. Nie zapomnij również zapisać się na nasz newsletter oraz polubić fanpage na Facebook-u.

Komentarze