Przygotowanie mieszkania do wynajmu – cztery kroki do sukcesu

Przygotowanie mieszkania do wynajmu – cztery kroki do sukcesuPierwszym krokiem każdego właściciela nieruchomości inwestycyjnej, jest zawsze przygotowanie mieszkania do wynajmu. Nawet, jeżeli w danym lokalu spędziliśmy 20 lat swojego życia i przez cały ten okres nie mieliśmy z nim żadnych problemów, to nigdy nie możemy być pewni, że wszystko jest gotowe, aby od tak oddać to w cudze ręce.

Zanim przyprowadzimy do mieszkania pierwszego zainteresowanego. Zanim wystawimy pierwsze ogłoszenie. Zanim w ogóle pomyślimy o rozpoczęciu poszukiwania najemców. Powinniśmy najpierw dokładnie sprawdzić stan techniczny naszego lokalu oraz wszystkich znajdujących się w nim urządzeń i przygotować listę rzeczy do zrobienia. Gdy już będziemy wiedzieć na czym stoimy i na naszej liście nie będzie żadnych poważnych remontów czy napraw, będziemy mogli zacząć myśleć o pierwszych lokatorach. W końcu nie ma co tracić czasu, ponieważ czas to pieniądz. Co przy wynajmowaniu nieruchomości ma nad wyraz dosłowne znaczenie.

Aby przeprowadzić skuteczne przygotowanie mieszkania do wynajmu, musimy je sprawdzić pod kątem:

 • Bezpieczeństwa
 • Uszkodzeń i awarii
 • Estetycznego wyglądu
 • Czystości

Każdą z tych spraw najlepiej zająć się z osobna. Najpierw należy przeprowadzić inspekcję całego lokalu pod względem bezpieczeństwa, później pod względem uszkodzeń, itd. Dzięki temu nie przeoczymy żadnego, nawet najmniejszego mankamentu, a przecież to właśnie te najdrobniejsze usterki często sprawiają nam później największe problemy.

Zacznijmy więc od początku.

Bezpieczeństwo

Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę, że jeżeli chcemy wynajmować swoją nieruchomość na cele mieszkalne, musi ona spełniać warunki lokalu mieszkalnego.

Art. 6a pkt 1, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, z dnia 21 czerwca 2001 roku, mówi o tym, że:

„Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.”

Oznacza to, że do obowiązków wynajmującego należy przede wszystkim zapewnienie sprawnego działania wszystkich instalacji w mieszkaniu.

Podczas inspekcji kontrolującej bezpieczeństwo, szczególną uwagę powinno się zwrócić na:

 • Instalację wodno-kanalizacyjną – (cieknąca woda pod zlewem, zatkane rury, kapiący kran)
 • Instalację elektryczną – (niedokręcone gniazdka, odpowiednio zamontowane żyrandole, wystające kable ze ściany)
 • Instalację gazową – (jeżeli w mieszkaniu zamontowany jest piecyk gazowy to my jako właściciele powinniśmy pamiętać o okresowych kontrolach)
 • Instalację grzewczą – (odpowiednie podłączenie i działanie grzejników)
 • Wentylację – (za kontrole kominiarskie odpowiada zarządca budynku, za sprawne działanie wentylacji właściciel)
 • Drzwi wejściowe – (sprawność i niezawodność zamków)
 • Okna – (szczelność oraz pęknięcia)

Oczywiście, jeżeli nie czujemy się na siłach, aby poradzić sobie z tym wszystkim samemu, możemy w tym celu wezwać fachowca, lub znajomego „złotą rączkę”, jeżeli akurat kogoś takiego mamy wśród znajomych. Po dokładnej kontroli i zażegnaniu wszelkich niebezpieczeństw, czas przejść do punktu drugiego.

Uszkodzenia i awarie

Wszystkie instalacje, drzwi i okna są już sprawne – czas zająć się sprzętem. Podczas pierwszej inspekcji, sprawdziliśmy czy żyrandol jest odpowiednio podłączony, teraz czas sprawdzić czy świecą w nim wszystkie żarówki.

W przypadku instalacji, to my jako właściciele jesteśmy odpowiedzialni za ich sprawne działanie. Nawet gdy awaria nastąpiła już w trakcie wynajmu (oczywiście wyłączając przypadek, w którym najemca celowo je uszkodził). Natomiast, jeżeli chodzi o wyposażenie i sprzęt w lokalu (łącznie z armaturą w łazience), to lokator jest zobowiązany pokryć koszty ich naprawy. Nawet w przypadku, gdy uległy zepsuciu pod wpływem normalnego użytkowania.

Nie zmienia to jednak faktu, że jedyne czego możemy żądać od najemcy, to przywrócenie stanu z momentu przekazania lokalu do użytku. Z tego powodu powinnismy zadbać, aby jak najdokładniej przeprowadzić przygotowanie mieszkania do wynajmu. Ponieważ, to właśnie w tym momencie wszystkie urządzenia powinny działać bez najmniejszego zarzutu.

Ewentualnych rozliczeń z najemcą za zniszczenia powstałe w trakcie najmu, dokonujemy za pomocą kaucji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak dokładnie powinno się korzystać z jej funkcji gwarancyjnej, zapraszamy do tekstu: Kaucja za wynajem mieszkania – zabezpieczenie roszczeń właściciela.

Estetyczny wygląd

Czas zająć się wizualną stroną naszej nieruchomości. W tym momencie, znów musimy pamiętać o tym, że przy odbiorze lokalu od najemcy, będziemy mieli prawo żądać od niego tylko przywrócenia mieszkania do stanu z momentu jego przekazania. Warto więc postarać się, aby w tym momencie wszystko było w nienagannym stanie. Estetyczny wygląd mieszkania na pewno nie zaszkodzi, także w szybszym znalezieniu odpowiednich lokatorów.

Pamiętajmy również o tym, że różni ludzie mają różne gusty i nie każdemu będą się podobać jaskrawe kolory ścian, albo tapeta we wzorki. Najlepiej postawić na uniwersalność, czyli biel na ścianach, ewentualnie jakieś jasne, nierażące w oczy kolory.

Czystość

Ostatnim punktem przygotowań jest kontrola pod względem czystości. Nie lekceważmy tej kwestii, ma ona naprawdę duże znaczenie. Dla ludzi oglądających mieszkanie, brud w kątach i kurz na pułkach, będzie światełkiem ostrzegawczym, mówiącym o tym, że nasze podejście do wynajmu nie jest do końca poważne. Czystość to podstawa dobrego wrażenia. Newralgicznymi punktami są łazienka i kuchnia.

Gdy już sprawdziliśmy swoją nieruchomość zgodnie z czterema powyższymi punktami i usunęliśmy wszystkie niedociągnięcia, pozostało ją tylko odpowiednio wyposażyć i umeblować.

Przygotowanie mieszkania do wynajmu zakończone, czas przekazać je pierwszym lokatorom.

O tym, w jaki sprzęt zaopatrzyć swój lokal oraz jak odpowiednio go umeblować, dowiesz się z artykułu: Wyposażenie mieszkania na wynajem – po pierwsze uniwersalność.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym tekstem. Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi bądź pytania dotyczące tematu poruszanego w niniejszym artykule, prosimy o umieszczenie ich w komentarzu poniżej. Nie zapomnij również zapisać się na nasz newsletter oraz polubić fanpage na Facebook-u.

Komentarze