Wyposażenie mieszkania na wynajem – po pierwsze uniwersalność

Wyposażenie mieszkania na wynajem – po pierwsze uniwersalnośćGdy przygotowaliśmy już swój lokal do wynajmu pod względem sprawności instalacji, ogólnego wyglądu oraz czystości, czas zająć się wyposażeniem. Jeżeli będziemy wynajmować daną nieruchomość po raz pierwszy, z pewnością nie posiada ona jeszcze żadnych mebli i urządzeń. W tym momencie pojawia się zasadnicze pytanie: czy powinniśmy kupić wyposażenie mieszkania na wynajem w ciemno, czy czekać na pierwszych lokatorów i ich preferencje?

Odpowiedź brzmi: wyposażać, ale z głową. Mieszkanie bez mebli nie ma duszy, nie budzi poczucia komfortu i odpowiedniej atmosfery. Nawet lokale przeznaczone do sprzedaży są często wyposażane w wypożyczone meble tylko na okres poszukiwania kupca, po to aby wzbudzić w nim poczucie ciepła domowego ogniska. W przypadku najmu, wzbudzenie tego poczucia jest 3 razy ważniejsze. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pokrótce omówimy w tym artykule.

Przede wszystkim, należy zacząć od znalezienia odpowiedzi na pytanie: kto jest naszym potencjalnym najemcą? Duże znaczenie ma tutaj charakterystyka nieruchomości. Apartament w centrum miasta wynajmie osoba o podwyższonych wymaganiach również co do wyposażenia. Czteropokojowe mieszkanie na przedmieściach raczej studenci lub wielodzietna rodzina. Gdy już wiemy do kogo ma być skierowana nasza oferta, powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o potrzebach tej określonej grupy najemców. Istnieją jednak pewne kwestie które mają uniwersalny charakter.

Jeżeli chcesz przeczytać o tym, jak powinno być przygotowane mieszkanie zanim przejdzie się do kwestii wyposażenia, zapraszamy do artykułu: Przygotowanie mieszkania do wynajmu – cztery kroki do sukcesu.

To nie my będziemy tu mieszkać

Podstawowa zasada brzmi: nie podchodźmy do sprawy umeblowania mieszkania zbyt osobiście, przecież nie my będziemy tam mieszkać. Nasz gust nie zawsze musi pokrywać się z gustem najemcy. Powinniśmy raczej nastawić się na uniwersalność i prostotę. Jaskrawe kolory tapicerki, ozdobne żyrandole, fototapeta w wakacyjnym klimacie – to wszystko nie najlepsze pomysły. Lepiej nastawić się na raczej stonowaną kolorystykę oraz umiarkowanie w ilości dekoracji i ozdób.

Wyposażenie mieszkania na wynajem, które zakupimy, będzie służyć tylko i wyłącznie naszym lokatorom. Nam nigdy nie będzie dane skorzystać z uroków tego wysublimowanego designu, na który poświęciliśmy tyle czasu i pieniędzy. Więc może lepiej byłoby ich nie poświęcać?

Wynajem to biznes – minimalizujmy więc koszty

Przeinwestowanie to kolejny często popełniany błąd podczas przygotowywania mieszkania do wynajmu. Właściciele starają się kupić jak najlepszy sprzęt z nadzieją, że podwyższony standard wyposażenia podniesie cenę najmu ich nieruchomości. Niestety, często tak nie jest. Oczywiście, jeżeli nasz lokal to apartament w centrum na dwudziestym piętrze wieżowca, to warto wyposażyć go w sprzęt wysokiej klasy. Jednakże, niezależnie od przypadku, nie powinnismy zapominać, że wynajem mieszkania to nasz biznes i aby zwiększyć dochód należy minimalizować koszty. W pierwszej kolejności postawmy oczywiście na jakość kupowanego wyposażenia, ale równocześnie pamiętajmy, że kilka cali większy telewizor w żaden sposób nie powiększy naszych zarobków.

Uniwersalność, uniwersalność, uniwersalność

To chyba najważniejsza rada zawarta w tym artykule. Gdy wybieramy w sklepie wyposażenie mieszkania na wynajem, powinniśmy pamiętać o trzech rzeczach. O uniwersalności, uniwersalności i uniwersalności.

Starajmy się nie podejmować z góry decyzji o przeznaczeniu konkretnych pomieszczeń. Zostawmy przyszłym lokatorom wybór, czy w dwupokojowym mieszkaniu chcą mieć salon z sypialnią, czy dwie sypialnie. Przecież w końcu nie wiemy czy zamieszka u nas małżeństwo czy dwóch studentów. Nie zawężajmy sobie niepotrzebnie grupy potencjalnych najemców. Rozwiązaniem jest właśnie uniwersalność. Zamiast całego zestawu wypoczynkowego do salonu, zainwestujmy w rozkładany narożnik. Duże łóżko z materacem w sypialni zastąpmy rozkładaną kanapą.

Sprzęt RTV i AGD

Istotną sprawą jest także kwestia sprzętu RTV i AGD. W tym temacie również można ponieść zupełnie zbędne koszty i nie chodzi tu o ceny kupowanych urządzeń, lecz o ich nadmiar. Elektryczny czajnik, żelazko, sprzęt audio, czy nawet odkurzacz, w żaden sposób nie podniosą wartości naszego mieszkania. Nie dość, że poniesiemy z tego tytułu koszty materialne, to dodatkowo może kosztować nas to sporo nerwów, gdy będziemy przekonywać najemcę, że to on powinien zapłacić za ewentualną naprawę lub wymianę urządzenia.

Pamiętajmy, że długoterminowy wynajem lokali mieszkalnych to nie usługi hotelarskie. Nasi najemcy sami powinni martwić się o to, aby mieć czym uprasować sobie koszulę do pracy, lub żeby mieć na czym posłuchać ulubionej płyty.

Jeżeli wyposażenie mieszkania na wynajem to kwestia, którą masz już za sobą, czas ogłosić światu, że poszukujesz najemców. O tym, w jaki sposób przygotować skuteczne ogłoszenie internetowe, przeczytasz w artykule: Ogłoszenie o wynajmie mieszkania – krótko, zwięźle i na temat.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym tekstem. Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi bądź pytania dotyczące tematu poruszanego w niniejszym artykule, prosimy o umieszczenie ich w komentarzu poniżej. Nie zapomnij również zapisać się na nasz newsletter oraz polubić fanpage na Facebook-u.

Komentarze