Znalezienie odpowiednich najemców – metody poszukiwań

Znalezienie odpowiednich najemców – metody poszukiwańOdpowiedni najemcy to tacy, którzy nie sprawiają żadnych problemów, zawsze regulują czynsz bez opóźnień, nigdy nie psują żadnych urządzeń, a w momencie wyprowadzki przekazują nam nieruchomość w co najmniej takim stanie, w jakim my im ją przekazaliśmy. Tylko dlaczego znalezienie odpowiednich najemców jest takie trudne?

Jedynym sposobem, aby pozyskać właściwych lokatorów do naszego mieszkania, jest skrupulatna selekcja oraz rzetelność w prowadzeniu najmu.

Zacznijmy jednak od tego, że aby w ogóle pojawiła się możliwość wyselekcjonowania tych właściwych, musimy najpierw zebrać spore grono osób zainteresowanych naszym lokalem. Jak to zrobić? Właśnie na to pytanie będziemy próbowali znaleźć odpowiedź w niniejszym tekście.

O skutecznej selekcji przyszłych lokatorów możesz przeczytać w artykule: Selekcja potencjalnych najemców – pierwszy nie znaczy lepszy.

Od czego zacząć?

Znalezienie odpowiednich najemców powinniśmy rozpocząć od wybrania właściwej metody poszukiwań. Jednakże zanim przejdziemy do metod, musimy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie: kto w ogóle jest naszym potencjalnym najemcą? Zdefiniowanie targetu jest niezmiernie ważne, ponieważ nie każda dostępna forma reklamy, będzie odpowiadała wszystkim grupom docelowym.

Gdy już sprecyzujemy jacy ludzie należą do grona naszych potencjalnych lokatorów, starajmy się spojrzeć na świat z ich perspektywy. Studenci szukają mieszkania na wynajem w inny sposób, niż wysoko wykwalifikowani specjaliści na kontraktach.

Poniżej omówimy wszystkie znane nam sposoby dotarcia do przyszłych najemców. Zaczniemy od tych, które mogą wydawać się najmniej skuteczne. Jednakże pamiętajmy, że w pewnych specyficznych przypadkach dana metoda może sprawdzić się najlepiej.

Ogłoszenia w miejscowej gazecie

Gdy wynajmujemy swoją nieruchomość w tak dużym mieście, jakim jest na przykład Warszawa, ogłoszenia w prasie drukowanej mogą okazać się całkowicie nieefektywne. Tym bardziej, że ze względów oszczędnościowych często wyglądają tak:

Wyn. 2-pok. Śródm. Tel:123-456-789

Jak ogłoszenia tego typu mają konkurować z rozbudowanymi ofertami znajdującymi się w Internecie, posiadającymi niezliczoną ilość zdjęć, pół-stronicowe opisy i mapy z dokładną lokalizacją?

Jednakże sytuacja może być diametralnie inna, gdy chcemy wynająć mieszkanie w małej miejscowości. W takim przypadku możemy spróbować ogłoszenia w lokalnej gazecie. Z tym, że na jakieś spektakularne efekty tego rozwiązania raczej nie ma co liczyć w dzisiejszych czasach zaawansowanych technologii.

Baner na balkonie

Banery na balkonach, w przypadku wynajmu, są raczej rzadkim rozwiązaniem. Częściej stosuje się je przy próbach sprzedaży nieruchomości. Istnieją jednak sytuacje, w których bywają skuteczne. Jeżeli nasze mieszkanie znajduje się w jakimś wyjątkowym miejscu, tuż przy dużym biurowcu, szkole wyższej, czy miejskiej starówce, a podaż lokali w okolicy jest ograniczona, baner może okazać się całkiem niezłym sposobem na znalezienie odpowiednich najemców. Jednakże musi to być naprawdę „wyjątkowe” miejsce.

Podczas tworzenia tego typu reklamy, pamiętajmy o tym, że musi być ona wykonana z materiału wodoodpornego. Musi być również na tyle duża, by była dobrze widoczna z poziomu ulicy.

Tablice ogłoszeń

Papierowe ogłoszenia przypinane do tablic informacyjnych mogą być dobrym rozwiązaniem, gdy naszą grupą docelową są ludzie przedkładający atrakcyjną wysokość czynszu nad standard lokalu, np. studenci. W przypadku mieszkań o wyższym standardzie, takie rozwiązanie będzie całkowicie nieskuteczne, szczególnie w dużych miastach.

Nawet w tym pierwszym przypadku, ważna jest jednak powściągliwość. Pamiętajmy, aby rozmieszczać ogłoszenia tylko w najbliższej okolicy naszej nieruchomości, ewentualnie też przy szkole czy akademiku.

Polecenie – przez znajomych, sąsiadów, byłych najemców

Polecenia to system szybki, darmowy, ale często zwodniczy. Zawsze gdy tylko mamy mieć wolne mieszkanie, powinniśmy pytać wszystkich dookoła, czy może nie mają akurat kogoś znajomego, kto szuka mieszkania na wynajem. Zacznijmy od byłych najemców, a skończmy na znajomych z Facebooka. Być może nawet nie będziemy musieli wystawiać żadnego ogłoszenia.

Jednak zawsze pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie. Wynajmujmy mieszkanie osobom poleconym przez naszych znajomych, a nie naszym znajomym. Nie możemy dopuścić, aby relacja wynajmujący – najemca, przekształciła się w relację nazbyt poufną, czy wręcz osobistą. Dotyczy to również naszej rodziny. Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach. Jest wiele prawdy w tym starym przysłowiu.

Ogłoszenia na portalach internetowych

No i wreszcie dochodzimy do najważniejszego punktu. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć dlaczego Internet jest niezastąpionym narzędziem w dzisiejszych czasach. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione metody na znalezienie odpowiednich najemców, ten jest bezkonkurencyjny.

Na jakich portalach się reklamować? Najlepiej oczywiście na wszystkich. Ciężko jest wskazać jeden czy dwa serwisy dużo skuteczniejsze niż inne. Należy raczej odnieść się znowu do swojej grupy docelowej. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie o wyższym standardzie, najlepsze będą najbardziej prestiżowe (z reguły płatne) portale, takie jak: otodom.pl czy domiporta.pl. Natomiast gdy nasze mieszkanie jest raczej „z dolnej półki”, lepszym wyborem będzie: gumtree.pl oraz OLX.pl. W przypadku tych dwóch ostatnich propozycji, nie zapłacimy nic za ogłoszenie, ale za to musimy liczyć się z tym, że bardzo szybko spadnie ono na sam dół listy wyszukiwań.

Skutecznym sposobem, szczególnie w małych miastach, będzie umieszczenie oferty na portalu dotyczącym tylko danej miejscowości. O ile oczywiście w danej miejscowości ktoś prowadzi taki portal.

Więcej o tym, jak przygotować skuteczną ofertę wynajmu, możesz przeczytać w artykule: Ogłoszenie o wynajmie mieszkania – krótko, zwięźle i na temat.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym tekstem. Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi bądź pytania dotyczące tematu poruszanego w niniejszym artykule, prosimy o umieszczenie ich w komentarzu poniżej. Nie zapomnij również zapisać się na nasz newsletter oraz polubić fanpage na Facebook-u.

Komentarze